Usługi Turystyczne i Tłumaczeniowe

Piotrkowska

Off Piotrkowska

Najpierw dynamiczny rozwój zahamowany przez wojenną zawieruchę. Potem nacjonalizacja majątku, zapaść przemiany ustrojowej 1989 roku i niepewne jutro, jakie przyniosły ze sobą nowe czasy. Dziki rozwój kapitalizmu to niestety często ostatni rozdział historii wielu fabrycznych obiektów. Nie każda fabryka miała szczęście trafić w ręce łaskawego gospodarza. Fortuna uśmiechnęła się za to do Fabryki Ramischa, która dzięki staraniom speców od zarządzania nieruchomościami z OPG Property Professionals, zyskała drugie życie.

Ale wróćmy do początku. Przędzalnia i tkalnia Franciszka Ramischa powstawała stopniowo od 1889 roku. Od 1879 r., Ramisch prowadził ręczną tkalnię wyrobów bawełnianych i zatrudniał 8 robotników, którzy produkowali około 10 tys. chustek. W 1889 r. fabryka miała już maszynę parową i 64 krosna mechaniczne, zatrudniała 70 robotników. W 1897 r. pracowało w niej 227 robotników, a w 1905 r. – 452. I Wojna Światowa przyniosła zniszczenie maszyn, głównie krosien. W 1924 r. powstała Spółka Akcyjna – Fabryka Wyrobów Bawełnianych „Franciszek Ramisch”, która zatrudniała ok. 1000 pracowników. Zatrudnienie w 1935 r. spadło o połowę. Dalszy rozwój firmy przerwał wybuch II Wojny Światowej.

Po upaństwowieniu mieściły się tu Łódzka Przędzalnia Przemysłu Bawełnianego, a później Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. gen. Waltera. Od 1999 r. budynki fabryczne są wykorzystywane przez różne firmy. Pod koniec 2011 r. firma OPG Property Professionals, właściciel terenu przy Piotrkowskiej 138/140, uruchomił projekt OFF Piotrkowska Center. Efekty? Pierwsze miejsce w konkursie Siedem Nowych Cudów Polski zorganizowanym przez magazyn National Geographic Traveler w 2014 roku. Dobra passa trwa, co potwierdziła opinia telewizji CNN, która pod koniec 2018 roku okrzyknęła OFFa „najfajniejszą dzielnicą w całej Europie”.

Stajnia Jednorożców

Wiata stanęła w 2015 r. Zaprojektował ją architekt Jan Gałecki. Początkowo zakładał, że zadaszenie będzie szklane, ale takie rozwiązanie okazało się niemożliwe, bo dach byłby po prostu za ciężki. Zdecydowano więc dach oraz część bocznych ścian wykonać ze specjalnej membrany, na której wydrukowano kolorowy ornament. Membranę o powierzchni 3,3 tys. m. kw. (100 metrów długości, 33 m szerokości) wyprodukowano w Japonii, a barwiono ją we Włoszech. Łódzki dach jest największy na świecie dachem wykonany w tej technologii!

Aleja Gwiazd

Pomysłodawcą stworzenia łódzkiej Alei Gwiazd był związany z Łodzią reżyser i pedagog Jan Machulski. Pierwowzorem miała być zlokalizowana w Los Angeles Walk of Fame, która upamiętnia osobistości świata show-biznesu. Autorem projektu gwiazdy jest artysta grafik Andrzej Pągowski. Wszystkie gwiazdy wykonane są z mosiądzu i wmontowane w granitowe tablice wielkości 1 m kw.

Podczas dyskusji o  wyborze lokalizacji alei  środowisko szkoły filmowej z ówczesnym rektorem Henrykiem Klubą chciało, by gwiazdy biegły środkiem Piotrkowskiej na odcinku od al. Piłsudskiego do ul. Nawrot. Władze miasta wolały, aby aleja powstała w pasażu Schillera lub Rubinsteina. Ostateczny wybór lokalizacji był najbliższy oczekiwaniom filmowców, którzy nie wyobrażali sobie gwiazdorskiej promenady w innym miejscu niż ulica Piotrkowska.

Plac Wolności

Przy pl. Wolności znajduje się wiele cennych zabytkowych obiektów. Na szczególną uwagę zasługuje klasycystyczny ratusz, jako jedyny obiekt Nowego Rynku przetrwał w niezmienionym kształcie architektonicznym. 
Na drugim rogu ul. Piotrkowskiej, w sąsiedztwie ratusza, stoi dawny kościół ewangelicki św. Trójcy (obecnie katolicki). Był to obiekt bardzo zbliżony w zamyśle architektonicznym, do ratusza, jednak po przebudowie (1891–1893) stracił swoją pierwotną formę. 
Tuż obok ratusza, pod nr 2 stoi kamienica, a w niej najstarsza łódzka apteka. Wewnątrz znajdują się zabytkowe meble z XIX w. Po przeciwnej stronie placu, pod nr 9 stoi druga czynszowa kamienica „Pod Lwem”. 
Na pl. Wolności znajdują się muzea: pod nr 14 Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, a pod nr 2 filia Muzeum Historii Miasta Łodzi przedstawiająca dzieje kościoła katolickiego w Łodzi oraz Muzeum Historii Farmacji. Natomiast zainteresowanych tym, co pod ziemią, pl. Wolności zaprasza do tzw. „Dętki”, podziemnego kanału, jednego z najstarszych w Łodzi. Oddany do zwiedzania w 2008 r. odcinek trasy ma 142 m długości. Wejście przy pomniku Tadeusza Kościuszki.